
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Data Rate | 250 kbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Nominal Supply Current | 1.2 mA |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Number of Drivers | 1 |
| Simplex/Duplex | Half |
| Operating Supply Current | 700 µA |
| Packaging | Tube |
| Logic Function | Transceiver |
| Receiver Hysteresis | 25 mV |
Stock: 305
Distributors
pcbx
Unit Price$2.85305
Ext.Price$2.85305
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.85305 | $2.85305 |
| 10 | $2.16388 | $21.63880 |
| 25 | $2.02111 | $50.52775 |
| 50 | $1.88776 | $94.38800 |
| 100 | $1.80230 | $180.23000 |
| 300 | $1.72844 | $518.53200 |
| 500 | $1.65763 | $828.81500 |
| 1000 | $1.61287 | $1612.87000 |
